Aktualne przepisy celne w transporcie

28 lutego 2022 0 Comments

Taryfy celne to podatki, które kraje pobierają od towarów importowanych do ich kraju. Zasady ONZ dotyczące taryf celnych dodatkowo komplikują handel międzynarodowy, co może prowadzić do poważnych problemów dla przedsiębiorstw.

Głównym celem tego projektu jest przeanalizowanie aktualnych taryf nałożonych przez większość krajów i przeanalizowanie, czy taryfy te są dobrze zaprojektowane, czy nie. Projekt ma również na celu zidentyfikowanie niektórych skutecznych środków, które można zastosować w celu poprawy ceł i zmniejszenia ich szkodliwego wpływu na handel światowy.

Aktualne przepisy celne w transporcie to temat, który warto znać, ponieważ dotyczy wielu wrażliwych kwestii, takich jak przemyt, uchylanie się od płacenia podatków, terroryzm itp.

Od wejścia w życie porozumienia Światowej Organizacji Handlu w 1994 r. zniesiono taryfy celne dla pasażerów lub towarów w ramach programu importu osobistego (PIS). Podczas gdy taryfa celna nadal obowiązuje w handlu międzynarodowym.

To tylko jeden z wielu przykładów, w których rola sztucznej inteligencji może pomóc w poprawie produktywności i obniżeniu kosztów. Co więcej, może również poprawić obsługę klienta poprzez automatyzację i lepsze śledzenie przesyłek.

Automatyzacja w procesach celnych nie jest już dla nas nowością. W ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny wzrost liczby zautomatyzowanych portów na całym świecie dzięki najnowocześniejszym technologiom, takim jak systemy weryfikacji zgodności celnej (CCVS), zautomatyzowany system ładunków CACS, zaawansowana technologia identyfikacji AIT) i kontrola rentgenowska Systemy XRS).

W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych obowiązują podobne przepisy celne regulujące transport międzynarodowy. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny i Japonia wydają się być bardziej rygorystyczne niż te inne kraje.

Taryfy celne różnią się w zależności od kraju pochodzenia i kraju przeznaczenia przewożonego produktu lub usługi. Produkt nie może być importowany do kraju bez odpowiedniej dokumentacji lub zezwolenia, chyba że należy do jednej z poniższych kategorii:

Następujące produkty mogą być wprowadzane do dowolnego kraju bez dokumentacji i ograniczeń:

– Medycyna, sprzęt medyczny

– Rzeczy osobiste

– Artykuły gospodarstwa domowego, prezenty

– Dobra kultury wypożyczone od instytucji za granicą lub zakupione za granicą w celu reeksportu

Przepisy celne mają chronić lokalny przemysł i pomóc organom celnym kontrolować handel w kraju. Obejmują one ograniczenia importu i eksportu, podatki i cła oraz inne prawne lub administracyjne wymogi dotyczące przepływu towarów lub pasażerów.

Taryfa celna to podatek nakładany na importowane towary przez kraj, który nakłada cło na importowane towary. Odbierana jest w punkcie wjazdu do kraju przez agenta celnego.

Przepisy mają zapewnić, że nie dochodzi do przemytu nielegalnych towarów, które mogłyby zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu, zdrowiu, dziedzictwu kulturowemu itp.

Przepisy celne stanowią główną przeszkodę w przepływie handlu międzynarodowego. Dzieje się tak, ponieważ są skomplikowane i wymagają dużej uwagi.

Taryfy celne różnią się w zależności od klasyfikacji towaru i jego pochodzenia. Na przykład przy imporcie towarów z kraju, w którym UE ma wysokie cła (takiego jak USA), zostanie obciążony jeszcze wyższą stawką.

Aby uniknąć wysokich podatków, firmy często próbują importować przez kraj pośredniczący, który ma niższe stawki celne niż ich kraj, taki jak Szwajcaria czy Hongkong.

Obecnie taryfy celne wynoszą od 4 do 16% w zależności od wartości przesyłki.

W celu obniżenia ceł niektóre kraje zaczęły korzystać z elektronicznej wymiany danych (EDI). Jest to system, w którym wszystkie firmy transportowe przesyłają swoje przesyłki elektronicznie, a rządy mają dostęp do ewidencji.